Wybierasz się do psychoterapeuty? Na czym polega pierwsza sesja, zwana też konsultacją lub spotkaniem.

Trening Family Connections Katowice
9 marca 2019
Trening umiejętności RO DBT dla osób z problemem nadmiernej kontroli. 7.10-25.11.2019 Katowice.
21 sierpnia 2019

Wybierasz się do psychoterapeuty? Na czym polega pierwsza sesja, zwana też konsultacją lub spotkaniem.


Przed pierwszą konsultacją może Ci towarzyszyć stres nawet klika dni przed planowaną wizytą, to zupełnie naturalne. W końcu za chwilę będziesz opowiadać o swoich trudnościach, tajemnicach, cierpieniach zupełnie obcej osobie.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego teksu będzie przynajmniej odrobinę lżej.
Najogólniej rzecz ujmując, pierwsze spotkanie służy wzajemnemu poznaniu się i przedstawieniu zagadnień, nad którymi chcesz pracować. Terapeuta zbiera też niezbędne informacje w celu postawienia trafnej diagnozy oraz zrozumienia Twoich trudności, w kontekście Twojego dotychczasowego życia.

Kiedy już przekroczyłeś/łaś próg gabinetu, psychoterapeuta zapyta o to, co Cię sprowadza. Czyli jaki problem chciałbyś/chciałabyś rozwiązać. Jeśli cierpisz na depresję, lęki lub masz już swoją diagnozę np. od lekarza
psychiatry, terapeuta zapyta Cię o objawy, jak się czujesz, kiedy pojawia się pogorszenie nastroju, w jakich sytuacjach pojawia się lęk itp.
Warto więc przed spotkaniem poświęcić chwilę i uporządkować swoje myśli i uczucia, pomyśleć i zapisać jakiej zmiany oczekujesz w swoim życiu dzięki psychoterapii. Te informacje służą terapeucie do postawienia diagnozy i do określenia, czy jest w stanie pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich trudności.

W czasie tego spotkania ważne jest też, aby odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Czy sposób pracy psychoterapeuty mi odpowiada?
Czy czuje się zaopiekowany/zaopiekowana?
Czy pasuje mi osobowość terapeuty?
Na podobne pytania musi odpowiedzieć sobie terapeuta:
Czy rozumie problem?
Czy jego doświadczenie i wiedza jest wystarczająca do jego rozwiązania?

Dlatego pierwsze dwa spotkania – konsultacje są tak ważne dla obu stron.
Pamiętaj, nie bój się zadawać pytań, nie bój się rozwiewać wątpliwości, mów wszystko, co wydaje Ci się niezbędne do tego, aby rozwiązać Twój problem.
Dlaczego to ważne?
Wbrew obiegowym opinią psychoterapeuta nie ma czarodziejskich mocy, nie wie – naprawdę nie wie – jeśli mu nie powiesz co czujesz i sądzisz. Budowanie relacji opartej na współpracy, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa jest podstawą pracy psychoterapeutycznej.